SoFly
Welcome To SoFly!!! Please Register To Have Acces To Evrithing !!! !FORUMUL ESTE IN PLINA DEZVOLTARE VA RUGAM SA NE AJUTATI! EXTRA TAGS : Britney Spears WWE Barack Obama Miley Cyrus RuneScape Jessica Alba Naruto Lindsay Lohan Angelina Jolie American Idol Dictionary MySpace Google YouTube Facebook Coupons Cars Craigslist Online degrees Credit score nintendo wii wii fit ipod touch xbox 360 nintendo ds ipod nano uggs nikon d90 zune digital picture frame
Lista Forumurilor Pe Tematici
SoFly | Reguli | Inregistrare | Login

POZE SOFLY

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
ro_xy20 pe Simpatie.ro
Femeie
24 ani
Bucuresti
cauta Barbat
24 - 45 ani
SoFly / Hot News / Nico si Vlad Mirita promoveaza "Pe o margine de lume" in Grecia Moderat de Elenus, Hacker, sefunervosu
Autor
Mesaj Pagini: 1
Elenus
Moderator

Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 729
Nico si Vlad Mirita au fost preferatii publicului la finala selectiei nationale pentru Eurovision 2008.Romanii cu piesa castigatoare "Pe o margine de lume" se vor infrunta cu muzicieni din alte 18 tari, printre care Finlanda, Grecia, Irlanda, Israel, Polonia, Bosnia si Hertegovina, Estonia, Olanda, Moldova, Azerbaijan sau Rusia.

Andrei Tudor, compozitorul piesei, a fost acuzat de plagiat, melodia avand cateva masuri in refren care semanau cu "La magia del corazon", cantata de David Bustamante. Dupa o ancheta pe cont propriu a TVR-ului, Ioan Duma, managerul proiectului Eurovision 2008. a declarat: "TVR nu va descalifica piesa castigatoare daca nu vor fi prezentate dovezi solide si va continua promovarea europeana a acesteia pentru a-i asigura un rezultat cat mai bun la concursul de la Belgrad."

Astfel, Nico si Vlad Mirita au pornit deja campania de promovare a melodiei "Pe-o margine de lume". Pentru inceput, ei s-au aflat la la Atena, la finala selectiei nationale din Grecia. Cei doi au onorat invitatia ERT (Compania de Televiziune Elena) de a vizita capitala Greciei, asa ca au avut parte de un program foarte aglomerat, cu multe repetitii, interviuri si aparitii in presa elena.

Pe langa televiziunea nationala elena, Nico si Vlad au avut aparitii si la emisiunile altor televiziuni: emisiunea "Kous-Kous" la Alpha TV, talk-show-ul "Axizei na to deis" si matinalul "Kalomeleta Ki Erxetai" la Antenna tv, matinalul "I Ellada Pezi" de la Alter tv, interviu in direct de 30 minute la postul de muzica MAD TV. De altfel, celor doi artisti li s-au solicitat interviuri din partea mai multor posturi de televiziune: Star 1, Star 2, ERT, Alter TV sau Alpha TV.

De asemenea, cei doi au realizat o sedinta foto pentru coperta uneia dintre cele mai renumite reviste de lifestyle din Grecia, numita "Downtown", dar au acordat si numeroase interviuri pentru publicatii precum "Curierul Atenei" (ziarul comunitatii romane din Atena) sau "Radiotileorasi" (publicatia ERT pentru promovarea programelor sale).Desigur, membrii site-urilor de specialitate, dedicate Eurovisionului, au profitat de prezenta reprezentantilor Romaniei in Grecia, solicitandu-le interviuri: Nico si Vlad au discutat cu editori ai site-urilor ESCtoday.com, Oikotimes.com, ESCfans.com si ERTnet (site-ul companiei ERT).

Unul dintre cele mai emotionante momente pentru cei doi a fost cel din finala selectiei nationale din Grecia, cand publicul a inceput sa aplaude in secunda in care Vlad Mirita a cantat primele acorduri ale melodiei.

Tot in finala greceasca, reprezentantii nostri le-au uimit pe prezentatoarele show-ului, celebrele surori Magira, cu raspunsurile lor in limba greaca si cu improvizatiile lor pe scena (Vlad a cantat un fragment din opera lui Puccini - "Turandot", iar Nico a improvizat un salut cantat pe linia melodica a piesei "Yassou Maria", dedicat surorilor Magira.

Nico si Vlad s-au intors in tara numai cu amintiri frumoase. "De fiecare data cand am fost invitati la show-urile de televiziune, cei de acolo ne-au marturisit ca suntem favoritii lor. A fost incredibil!", a relatat Vlad, emotionat.

Nico a fost, la randul ei, incantata de opiniile grecilor fata de interpretarea lor: "Cred ca au apreciat felul in care am interpretat aceasta piesa. Toti ne-au spus ca este foarte interesanta combinatia vocilor noastre", a declarat ea.

Pentru prima data in istoria Eurovision, vor fi doua semifinale internationale, iar in cea de-a doua, din 22 mai, vor concura alte 19 tari, printre care Croatia, Danemarca, Bulgaria, Portugalia, Ucraina, Elvetia, Macedonia, Islanda, Cipru, Letonia, Belarus sau Ungaria. Finala internationala va avea loc tot la Belgrad, pe 24 mai.

Anul trecut, Romania a fost reprezentata in finala internationala de trupa Todomondo, cu piesa "Liubi, Liubi, I Love You", si s-a clasat pe locul 13


pus acum 18 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la